Достапни линкови

Северна Кореја ги покани инспекторите на ИАЕА да ја посетат земјата


I
Северна Кореја ги повика нуклеарните инспектори на ОН да се вратат во земјата, по три години откако власите ги рестартираа нуклеарните активности. Според властите, инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија се поканети да го набљудуваат новиот билатерален договор со САД. Од агенцијата ја потврдија информацијата.
Северна Кореја според новиот договор се согласи да го стопира збогатувањето ураниум, како и лансирањето на ракети со долг отстрел и спроведувањето на нуклеарни тестови.
XS
SM
MD
LG