Достапни линкови

Хјуман Рајт Воч-сириската опозиција ги крши човековите права


Директорот на организацијата за Блискиот Исток Сара Витсон
Хјуман Рајтс Воч ги обвини бунтовничките сили во Сирија за кршење на човековите права. Според нив, некои од противниците на режимот на претседателот Башар ал Асад со одговорни за киднапирање, притворање и тортура на сириските безбедносни сили и на владините приврзаници.
Директорот на организацијата за Блискиот Исток Сара Витсон изјави дека сирискиот режим користел брутални тактики врз опозицијата, но тоа неможе да биде оправдување за злоупотребите од страна на бунтовниците.
XS
SM
MD
LG