Достапни линкови

Илјадници на погребот на коптскиот поглавар во Египет


Телото на папата Шенуда изложено во катедрала во Каиро
Илјадници верници се собраа во главаната црква во египетскиот град Каиро на погребот на коптскиот христијански владика Шеноуда. Религизоните водачи од неколку земји, меѓу кои и романско католичка делегација од Ватикан присуствуваа на церемонијата.
Шеноуда ќе биде прогребан во манастирот св. Бишој. Тој почина на 88 годишна возраст.
XS
SM
MD
LG