Достапни линкови

Советот за Безбедност на ОН ќе расправа за Сирија


Советот за Безбедност на Обединетите Нации денеска треба да расправа за нацрт резолуцијата со која се повикува сиријската влада да соработува со претставникот на Обединетите Нации и на Арпската Лига, Кофи Анан за запирање на насилствата во земјата. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Русија ќе ја подржи резолуцијата но само доколку не содржи ултиматум кон сиријскиот режим. Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун денеска оцени дека ситуацијата во Сирија веќе не може да се толерира.
XS
SM
MD
LG