Достапни линкови

ХРВ ја повикува Русија да не апси мирни демонстранти


Хјуман Рајтс Воч денеска ја повика Русија да запре со апсење на мирните демонстранти. Според ставот на оваа организација, демонстрациите во Русија биле мирни и активистите не напаравиле ништо со што би ја испровоцирале полицијата да интервенира. Во текот на изминатиот викенд во Русија биле уапсени над 100 демонстранти.
XS
SM
MD
LG