Достапни линкови

Серија експлозии во Ирак, над 30 загинати


Хила, Ирак, 20.03.2012
Најмалку 30 луѓе биле убиени во серија бомбашки напади во неколку градови во Ирак. Најголем број настрадани имало при екплозијата во шиитскиот свет град Карбала, а координирани експлозии денеска се случиле и во Багдад, Киркук, Хила и на други места. До нападите доаѓа на 9-тата годишнина од американската инвазија врз Ирак. Инаку, во Багдад во наредната недела треба да се одржи и самит на Арапската Лига.
XS
SM
MD
LG