Достапни линкови

Венизелос официјално лидер на ПАСОК


Новиот лидер на ПАСОК Евангелос Венизелос
Евангелос Венизелос на денешната свечена церемонија официјално ја презеде функцијата претседател на социјалистичката партија ПАСОК од досегашниот лидер и поранешен премиер на Грција Јоргос Папандреу. За Венизелос кој беше единствениот кандидат на партиските избори гласале 230 150 членови.
Се очекува на владина седница тој официјално да поднесе оставка од функцијата министер за финансии.
XS
SM
MD
LG