Достапни линкови

Започна судењето на член на Ал Каеда во Германија


Ахмад Вали Сидики
Во Германија започна судењето на Ахмад Вали Сидики, кој е обвинет дека бил член на терористичка организација. Сидики пред судот говорел за неговото минато и како имигрирал во земјата. Тој беше уапсен од американските сили во Авганистан во јули 2010 година. Додека бил во притвор Садики им давал информации на приврзаниците на Ал Каеда за европските градови кои планирале да ги нападнат.
Обвинителството тврди дека Сидики тренирал со Ал Каеда и исламистичкото движење во Узбекистан и Пакистан во близина на границата со Aвганистан во 2009-10 година со цел да земе учество во светата војна.
XS
SM
MD
LG