Достапни линкови

Војникот обвинет за убиствата во Авганистан ќе се сретне со адвокат


Американскиот војник Роберт Бејлс
Американскиот војник обвинет за убиството на 16 цивили во Авганистан денеска за прв пат ќе се сретне со неговиот адвокат. Триесет и осумгодишниот војник Роберт Бејлс е затворен во изолирана ќелија во воен затвор во Канзас. Тој не е формално обвинет за инцидентот на 11 март во покраината Кандахар.
Адвокатот на Бејлс е Џон Хенри Браун, еден од најпроминентните адвокати во САД. Бејлс ќе има и најмалку еден воен адвокат.
XS
SM
MD
LG