Достапни линкови

Српскиот шеф на армијата тужи активистка за човекови права


Српскиот шеф на армијата генералот Љубиша Диковиќ
Српскиот шеф на армијата генералот Љубиша Диковиќ ја тужи проминентната активистка за човекови права Наташа Кендриќ, која го обвини за воени злосторства за време на војната во Косово во 1998-99 година. Според Кендриќ, тужбата е политички мотивирана.
Таа го обвини Диковиќ дека не успеал да спречи езекуција на цивили, грабежи и силувања додека бил бригадирен командат во Косово. Диковиќ и обвинителството ги негираа нејзините тврдења.
XS
SM
MD
LG