Достапни линкови

Саркози-убиствата во Тулуз се национална трагедија


Францускиот претседател Никола Саркози
Францускиот претседател Никола Саркози изјави дека нападот при кој загинаа четири лица, меѓу кои три деца во едно еврејско училиште во Тулуз е национална трагедија. Според него, нападот е поврзан со убиството на тројца француски војници во два оделни инциденти во минатата недела во регионот.
Француското обвинителство соопшти дека ќе отвори истрага за сите три случаи.
XS
SM
MD
LG