Достапни линкови

Протести во Ирак за подобри услови за живот


Протестите во ирачкиот град Басра
Десетици илјади лица маршираа во ирачкиот град Басра за подобри услови за живот. Протестите се за време на деветгодишнината од инвазијата на САД во земјата. Демонстрантите предводени од шиитскиот свештеник Муктада ал Садр го кренаа нивниот глас против невработеноста, корупцијата и неразвиената инфраструктура, поради долгогодишната војна и економска стагнација на Ирак.
XS
SM
MD
LG