Достапни линкови

Расте бројката на сириски бегалци во Турција


Сириски бегалци на границата меѓу Сирија и Турција
Околу 16 100 лица досега пребегале од Сирија во Турција, а во изминатите 24 часа 200 бегалци ја преминале границата. Според дипломатски извори во земјата дезертирале и двајца генерали.
Турските власти соопштија дека неодамнешната офанзива на сириската армија врз провинцијата Идлиб, во близина до турската граница е причината за засилениот проток на бегалци во изминатите денови.
XS
SM
MD
LG