Достапни линкови

Лавров - Нема повлекување на НАТО, додека Авганистан не биде безбеден


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека војниците на НАТО предводени од САД не смеат да се повлечат од Авганистан се додека локалните сили не бидат способни да ја осигураат безбедноста на земјата. За локалната телевизија Толо, Лавров изјави дека авганистанската влада мора е способна да го одржи редот и да го спроведува законот пред странските сили да ја напушат земјата. Војниците на НАТО, според планот, треба да го напушат Авганистан до крајот на 2014 година.
XS
SM
MD
LG