Достапни линкови

Девет лица повредени при судирот на полицијата и Курдите во Турција


Најмалку 9 лица биле повредени при судирот на полицијата и Курдите во турскиот град Дијабекир. Полицијата се обидела да ги спречи Курдите да стигнат до плоштадот за да го прослават својот традиционален празник, курдската Нова година.
Според властите, прославата е нелегална и инсистира дека таа мора да се одржи на 21 март.
XS
SM
MD
LG