Достапни линкови

Јоахим Гаук е новиот германски претседател


Новиот германски претседател Јоахим Гаук
Седумдесет и две годишниот Јоахим Гаук е избран за нов Претседател на Германија. Поранешниот свештеник и активист за човекови права доби 991 глас од 1232. Гаук е познат во јавноста за искажување на неговото мислење за контроверзните теми.
Тој ќе го замени Кристијан Вулф, кој поднесе оставка поради финансиски малверзации.
XS
SM
MD
LG