Достапни линкови

Ал Каеда одговорна за убиството на американската наставничка


Приврзаници на Ал Каеда во Јемен
Неиндентификувана личност соопшти дека групата Ансар ал Сарија која е поврзана со Ал Каеда е одговорна за убиството на американската наставничка. Во порака испратена до новинарите личноста наведела дека нападот е одговор на кампањата на Западот со која се прповеда христијанство меѓу муслиманите.
Наставничката беше застрелана во јеменскиот град Таиз. Властите соопштија дека таа се возела во нејзиниот автомобил кога била застрелана од двајца мажи на моторцикл.
Наставничката била заменик директор во шведскиот центар за јазици во градот.
XS
SM
MD
LG