Достапни линкови

Двајцата бомбаши на метрото во Минск егзекутирани?


Дмитриј Канаваљов
Белоруските медиуми јавија дека двајцата обвинети за бомбашкиот напад на метрото во минатата година биле егзекутирани. Владимир Коваљов и Дмитриј Канаваљов беа осудени во ноември за убиството на 15 лица при нападот.
Претходно по објавата за смртната казна на Коваљов ЕУ испрати критики до Белорусија и ги повика властите да го поштедат животот на Канаваљов.
XS
SM
MD
LG