Достапни линкови

ЕУ со критика до Белорусија за егзекуцијата на бомбашот на метрото


Владимир Коваљов
ЕУ испрати критики до Белорусија за егзекуцијата на еден од осудените за бомбашкиот напад на метрото во Минск. Шефот за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави дека ја осудува смртната казна на 26 годишниот Владимир Коваљов.
Претседателот на ЕП Мартин Шулц ги повика белоруските власти да го поштедат животот на другиот обвинет, Дмитриј Канаваљов.
XS
SM
MD
LG