Достапни линкови

Германија ќе добие нов Претседател


Јоахим Гаук
Во Германија денеска се избира трет претседател во рок од две години. Јоахим Гаук ја има поддршката од законодавците од владејачката коалициона партија за да биде избран на функцијата со мнозинството гласови од 620 членови на Долниот дом на Бундестагот и од делегатите на 16 региони на земјата.
Седумдесет и две годишниот кандидат е познат по неговото мислење за контроверзните теми. Гаук ќе го замени Кристијан Вулф, кој поднесе оставка поради финансиски малверзации.
XS
SM
MD
LG