Достапни линкови

Десетици притворени на митинг на руската опозиција


Руската полиција денеска уапси десетици демонстранти на опозицијата во центарот на Москва кога тие се обиделе да се одржат не одобрени демонстрации против затворањето нивни политички активисти.
Новинската агенција РИА Новости јави дека полицијата дејствувала откако лидерите на опозицијата Борис Немцов и Сергеј Удалцов пристигнале на собирот. Тие барале ослободување на политичките затвореници, вклучувајќи го и бизнисмен Алексеј Козлов, кој беше осуден на пет години за измама минатата недела на повтореното судење кое беше критикувано од страна на опозицијата.
XS
SM
MD
LG