Достапни линкови

Почина Демјанук, чуварот на кампот на смрта во Собобар


Поранешниот чувар на нацистичкиот камп на смрта „Собобар“ во Полска Џон Демјанук, осуден лани на 5 години затвор, почина на 91 година.
Баварското државно радио јави дека украинецот починал во дом за пензионери во источна Германија. Тој беше осуден како виновен за учество во злосторство на над 27 илјади луѓе кои беа егзекутирани во Собобар за време на Втората Светска Војна.
XS
SM
MD
LG