Достапни линкови

27 загинати при бомбашките напади во Дамаск


Syria-President Bashar al-Assad and his wife Asma
Најмалку 27 луѓе загинаа а речиси стотина се ранети ри денешните експлозии кои ги погодина зградите на службите за безбедност во Дамаск, јави сириската државна телевизија
Според извештајот, цел биле штабот на криминалната полиција и канцеларијата на службата за разузнавање. До овие експлозии доаѓа на два дена по годишнината од востанието против режимот на Башар ал Асад. Пратеникот на Арапската Лига и на ОН Кофи Анан го повика Советот за Безбедност да се обедини во напорите за ставање крај на насилствата во Сирија. Во декември и јануари, исто така имаше три експлозии и тогаш 10 тици загинаа.
XS
SM
MD
LG