Достапни линкови

Македонија и Црна Гора со заеднички евроатлански перспективи


Ѓорге Иванов и Филип Вујановиќ, Скопје, 16.03.2012.
Билатералната соработка меѓу Македонија и Црна Гора која се карактеризира со традиционално пријателски односи, беше тема на разговорот меѓу премиерот Никола Груевски и црногорскиот претседател Филип Вујановиќ во Скопје. На средбата, како што е соопштено, било заклучено дека двете земји треба да продолжат со натамошно развивање на меѓусебните пријателски односи и соработката, како во доменот на интеграциите во ЕУ и НАТО, така и во другите сфери. Претходно Филип Вујановиќ имаше разговори со неговиот домаќин претседателот Ѓорге Иванов.
XS
SM
MD
LG