Достапни линкови

Северна Кореа ќе лансира ракета со голем дострел


Севернокорејската телевизија најавува лансирање на ракета со долг дострел
Северна Кореа соопшти дека планира во идниот месец да лансира ракета со голем дострел за да тестира сателитска технологија. До ова доаѓа само неколку недели откако Пјонгјанг се согласи да го запре збогатувањето ураниум и да стави мораториум на тестирањето ракети со голем дострел. Северна Кореа се подготвува во април да ја одбележи 100 годишнината од раѓањето на основачот на земјата Ким Ил Сунг.
XS
SM
MD
LG