Достапни линкови

Демонстрации во Чешка против владата


Прага
Илјадници луѓе синоќа во Прага и во неколку други градови во Чешка протестираа со барање за заминување на владата и на шефот на државата Вацлав Клаус. Протестот го организираше новата иницијатива на граѓани ,,Холешовски апел,, која освен оставка на државниот врв бара и запирање на реформите на пензискиот, социјалниот и здравствениот систем, како и стопирање на враќањето на имотот на црквата.
XS
SM
MD
LG