Достапни линкови

Анан ќе поднесе извештај за Сирија пред Советот за безбедност


Кофи Анан
Пратеникот на ОН и на Арапската лига во Сирија Кофи Анан денеска пред Советот за безбедност ќе поднесе извештај за својата мировна мисија во таа земја.
Според дипломатски извори, проценката на Анан ќе биде пресудна за резолуцијата која сакаат да ја донесат САД и европските сојузници.
Русија и Кина веќе два пати со вето го спречија донесувањето на резолуцијата со која би била осудена Сирија.
XS
SM
MD
LG