Достапни линкови

ЕУ ги зголеми финансиските санкции врз Иран


ЕУ ги зголеми санкциите врз Иран, како резултат на кампањата за притисок на земјата околу нуклеарната програма. Земјите членки на Унијата се сложија да ги забранат меѓународните трансфери на финансии од иранските банки, компании и индивидуални лица кои се наоѓаат на црната листа.
Претходно Унијата воведе ембарго за нафтата од Иран.
XS
SM
MD
LG