Достапни линкови

Тимошенко одбива медицински третман надвор од затворот


Јулија Тимошенко
Украинските власти соопштија дека поранешниот премиер Јулија Тимошенко одбила медицински третман надвор од затворот, кој бил препорачан од докторите. Нејзината ќерка Евгенија изјави дека мајка и има интензивни болки во грбот.
Германските доктори кои ја прегледаа Тимошенко заклучија дека под итно и е потребен третман во специјализирана установа.
Тимошенко е осудена на седум години, поради злоупотреба на функцијата.
XS
SM
MD
LG