Достапни линкови

Сирија - една година од востанието, насилствата продолжуваат


Idlib province, 14Mar2012
Насилствата во Сирија продолжуваат и денеска кога се одбележува една година од почетокот на востанието против режимот на Башар ал Асад. Владините сили, како што се јавува, превзеле офанзива во Идлиб. Шириум земјата во минатата ноќ загинале 40 тина лица. Масовни протести денеска се одржани во Дера. Според ОН досега загинале околу 8 илјади луѓе а над 230 илјади се раселени. Сириската влада за немирите обвинува терористи а резолуцијата со осуда на режимот на Асад е блокирана од Русија и Кина.
XS
SM
MD
LG