Достапни линкови

Започнува дијалогот на високо ниво меѓу Македонија и ЕУ


Македонија го започнува пристапниот дијалог на високо ниво со Европската Унија. Во земјава пристигна еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Тој веќе изјави дека дијалогот е добар за унапредување на реформскиот процес во земјава, но дека не е замена за вистинските преговори. Вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи изјави дека дијалогот ќе отвори нова страница во односите меѓу Македонија и Европската Унија.
XS
SM
MD
LG