Достапни линкови

Иранското производство на нафта ќе се намали за 50 проценти во јули


Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) објави дека иранскиот производството на нафта може да се намали за околу 50 отсто во јули, кога европската санкции ќе постигнат ефект. Во извештајот на агенцијата се наведува дека излезот на иранската сурова нафта падна на 3, 38 милиони барели дневно минатиот месец, што е најниско ниво во производство во последните три години, и оти извозот изнесувал под 2 милиони барели, што е намалување од 2,6 милиони колку што бил во ноември минатата година.
XS
SM
MD
LG