Достапни линкови

Тачи: Нема да дозволиме одржување српски избори во Косово


Хашим Тачи
Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека косовската Влада со уставни и законски механизми ќе оневозможи одржување српски избори во Косово. Тој повтори дека став на косовски инстуции е да се спротистават на намерите за одржување српски локални или парламентарни избори. Тачи нагласи дека Владата ќе ги искористи „сите уставни и законски механизми намерата на Србија да не се оствари на територија на Косово ниту за локалните ниту за парламентарните избори“.
XS
SM
MD
LG