Достапни линкови

Иранскиот претседател Ахмадинеџат се обрати пред парламентот


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат
Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го бранеше својот стил на лидерство во првиот настап од страна на ирански претседател пред парламентот од основањето на Исламската Република во 1979 година.
Ахмадинеџад беше повикан од страна на пратениците кои се незадоволни однеговото справување со економија и политички менаџмент. Ахмадинеџад, чиј говор беше емитуван на државните медиуми, пред законодавцитеизјави дека ако неговата влада e оценетa како "помалку ефективна од 100 проценти, тоа би било нефер и кукавичлук."
Од иранскиот претседател беше побарано да одговори на 10 прашања кои беа прочитани од страна на еден од неговите најверни критичари, пратеникот Али Мотаха.
XS
SM
MD
LG