Достапни линкови

ЕУ-српските избори во Косово спротивни на Резолуцијата 1244


Европската унија соопшти дека изборите во Србија ќе бидат шанса граѓаните да се одлучат за иднината на својата земја. Но според портпаролот на високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Маја Коцијанчич одржувањето на избори во Косово не е во согласност со меѓународните обврски на Србија, пред се со Резолуцијата 1244.
Портпаролот на УНМИК Оливије Салгадо изјави дека се уште никој не го контактирал од Белград за одржување на избори во Косово.
XS
SM
MD
LG