Достапни линкови

Тројца полски војници ослободени од обвинение за воени злосторства


Обвинетите војници во полскиот суд
Полскиот Врховен суд ослободи тројца војници кои беа обвинети за убиство на цивили во Авганистан. Но судот донесе одлука дека други четири војници ќе бидат изведени пред суд во врска со случајот.
Седуминатата војници беа обвинети за инцидентот во едно авганистанско село во 2007 година, при кој загинаа неколку цивили, меѓу кои и жени и деца.
XS
SM
MD
LG