Достапни линкови

Еврозоната - зелено светло за 39.4 милијарди евра на Грција


Претседателот на Еврогрупата Жан-Клод Јункер изјави денеска дека еврозоната дала зелено светло за исплаќање на 39,4 милијарди евра на Грција од вториот пакет за помош на земјата.
Според него, земјите-членки на еврозоната му дале дозвола
на Европскиот фонд за финансиска стабилност да го деблокира првиот дел од износот, кој ќе биде исплатуван во неколку транши.
XS
SM
MD
LG