Достапни линкови

Палењето на Куранот и убиството на цивили се тешки инциденти, изјави Панета


Американскиот секретар за одбрана Леон Панета, кој е во посета на Авганистан, изјави дека палењето на Куранот и убиството на 16 авганистански цивили од страна на американски војник, се многу проблематични инциденти кои ги нарушуваат меѓународните напори во Авганистан. Зборувајки пред американските сили во провинцијата Хелманд, Панета додаде дека НАТО и авганистанските сили бележат прогрес, но оти мора да продолжи фокусот врз уништувањето на Ал Каеда и на талибанските бунтовници. Во меѓувреме, во провинцијата Кандахар, најмалку 9 лица загинале при експлозии на две бомби
XS
SM
MD
LG