Достапни линкови

Руското оружје за Сирија не било за битка против бунтовниците


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска во Москва дека Русија ја снабдува Сирија со оружје за одбрана од надворешни закани, но оти нема намера воено да му помага на претседателот Башар Ал Асад. Лавров додаде дека Москва не доставува оружје кое би било употребено против противниците на сиријскиот режим. Русија бара од сиријската влада да превземе мерки за смирување на ситуацијата, изјави Лавров.
XS
SM
MD
LG