Достапни линкови

28 загинати во сообраќајна незгода во Швајцарија


Switzerland--Rescuers work at the tunnel entrance of the A9 motorway after a bus crashed in the tunnel, near Sierre.
Швајцарските власти соопштија дека 28 лица, од кои најмалку 22 деца, загинаа при сообраќајна несреќа.
Повеќето биле белгиски ученици кои со автобус, во кој имало 52 патника, се враќале од скијање на алпите во Швајцарија.
Меѓу загинатите се и двајцата возачи на автобусот.
Причните за несреќата засега не се познати.
XS
SM
MD
LG