Достапни линкови

Обама-Кина не може да ги избегнува меѓународните трговски правила


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Кина не може да ги избегнува правилата за меѓународна трговија. Тој најави дека Вашингтон подготвува нов случај против Кина за рестрикцијата на извозот на ретки минерали кои се потребни за изработка на технолошки прозиводи.
САД заедно со ЕУ и Јапонија поднесоа жалба до Светската трговска организација.
XS
SM
MD
LG