Достапни линкови

Анти-Путин активист повикан на испрашување во полиција


Алексеј Навални
Еден од водачите на протестите против победата на рускиот премиер Владимир Путин на претседателските избори бил повикан на испрашување од полицијата во Москва. Алексеј Навални во јавноста е познат и по неговиот веб сајт на кој се објавени коруптивни дела. Полицијата го повикала него и неговите соработници во врска со работата на веб страната.
Навални беше во притвор 15 дена во декември минатата година, поради обидот да организира протести против нерегуларностите на парламентарните избори.
XS
SM
MD
LG