Достапни линкови

Парламентарни избори во Сирија на 7 мај


Сирискиот претседател Башар ал Асад
Сирискиот претседател Башар ал Асад ги закажа парламентарните избори на 7 мај. Новиот Устав кој дозволува политички плурализам беше изгласан на референдум во минатиот месец. Но противниците на режимот на Асад сметаат дека новиот Устав е легитимен и инсистираат претседателот да се повлече од функцијата.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека владините сили и бунтовниците мора истовремено да прекинат со огнот и борбите.
XS
SM
MD
LG