Достапни линкови

Русија нема да ја прекине продажбата на оружје на Сирија


Рускиот заменик министер за одбрана Анатоли Антонов
Рускиот заменик министер за одбрана Анатоли Антонов изјави денеска дека Москва нема да ја прекине воената соработка со Сирија и покрај повиците од Западните земји да запре со продажбата на оружје на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад.
Хјуман Рајтс Воч ги обвини сириските сили дека поставуваат мини на границата со Либан и Турција за да ги спречат бегалците да ја напуштат земјата. Според организацијата, мините потекнуваат од Русија или поранешениот Советски сојуз.
XS
SM
MD
LG