Достапни линкови

Најави за американска тужба против Кина


Медиумите јавуваат дека американскиот претседател Барак Обама ќе најави нова тужба за Кина поради рестрикции за извоз на ретки материјали, потребни за изработка на електронски уреди. Кина е најголем производител во светот на ретки руди, кои се користат во изработката на разни електронски уреди, од компјутери до ракети. Кинеските власти за годинава го ограничија извозот на овие материјали на 30.000 тони.
XS
SM
MD
LG