Достапни линкови

ОН имаат наводи за прекршување на човековите права во Иран


Експертот за човекови права на ОН Ахмед Шахед кој ја истражува ситуацијата во Иран изјави дека собрал наводи за прекршување на човековите права во земјата.Тој се пожали на организацијата дека неговите барања за посета на Иран се одбиени. Некои од прекршувањата според него се однесуваат на апсењето на новинарите, казните за адвокатите за заштита на човековите права и суровите форми на казнување.
Советот за човекови права на ОН го назначи Шахед во минатата година на функцијата и покрај противењето од Иран и неговите сојузници.
XS
SM
MD
LG