Достапни линкови

Осудени владини лица за смртоносните експлозии во Албанија


Експлозиите во фабриката за муниција во Албанија
Албанскиот суд осуди претставници на Министерството за одбрана и други обвинети за експлозиите во 2008 година во една фабрика за муниција. Деветнасетмината обвинети добија од една до 18 години казна затвор за негрижа и други дела. Албанското обвинителство побара доживотна казна за тројца обвинети.
При серијата на експлозии на 15 март во 2008 година загинаа 26 лица, 302 беа повредени, а околу 5500 куќи беа уништени.
XS
SM
MD
LG