Достапни линкови

Почина Нобеловецот Франк Роланд


U.S. -- The University of California-Irvine research professor F. Sherwood Rowland, 11Oct1995
Научникот Франк Шервуд Роланд, кој ја доби Нобеловата награда за неговата работа врз тоа како човечката активност ја намалува озонската обвивка околу земјата, почина на 84 години од Паркисоновата болест.
Тој беше дел од тимот на тројца научници кои во 1995 ја добија наградата за хемија.
Нивната работа беше нашироко призната од јавноста и имаше големо влијание врз концептот на глобалното затоплување.
Научниците се соочија со критики за нивните пронајдоци, пред се, од индустрискиот сектор.
XS
SM
MD
LG