Достапни линкови

Десетици цивили убиени во сириски Хомс


Хомс - 9 март
Десетици цивили, претежно жени и деца, се убиени во Хомс за што сириската опозиција ги обвини силите на режимот на Башар ал Асад. Опозициските активисти тврдат дека е направен масакр додека владините медиуми во Сирија пак објавуваат дека зад убиствата во Хомс стојат терористички банди.
Пратеникот на ОН и на Арапската Лига Кофи Анан претходно ја напушти Сирија без успех да постигне договор со режимот за прекин на огнот.
XS
SM
MD
LG