Достапни линкови

Карзаи речиси подготвен за потпишување на стратешко партнерство со САД


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави денеска дека тој е речиси подготвен да го потпише договорот за стратешко партнерство со САД. Но според него, провизиите за американските бази во земјата не се дел од договорот, кој се надева дека ќе биде потпишан на самитот на НАТО во Чикаго во мај.
Останува да се реши прашањето со ноќните патроли, кои Карзаи побара да бидат прекинати за да се потпише договорот.
XS
SM
MD
LG